Stara Prawda - strona główna

STARA PRAWDA - blog autorski

"Nie sądźcie, że przyszedłem nieść pokój po ziemi. Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz. Przyszedłem bowiem przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce, a synową jej teściowej; bo wrogami człowieka mieszkańcy jego domu" (Mt 10,34-36).
Przyzwyczailiśmy się, że kiedy chcemy cokolwiek kupić, lub sprzedać, używamy niewielkich, zielono-szarych kawałków papieru z podpisem prezesa Narodowego [...]
Pieniądz fiducjarny

Komentarze:

szitmen w dniu 29 listopada 2015o11:11 Odpowiedz

Nie wiem dużo o polityce pieniężnej ,ale lubię liznąć temat.Choć jestem jeszcze parę lat przed atomowym pokoleniem (czyt.młodym)
Ciekawie i dobre zobrazowanie pojęcia pieniądza fiducjarnego.Niestety od samego początku nastawienie człowieka na zysk z czegoś co nie ma wartości czyli fiducjarnego
pieniądza poróżniło świat na gorsze.Efekt ubocznym jest gonitwa za pieniędzmi zatracjąc wartości,lenistwo ludzi i gonitwa krajów pod spekulacyjnym rating’iem.Można wymieniać długo.To jest już za późno, żeby wrócić do wartości przeliczanych na pracę,surowce itp. .Postęp technologiczny i gonitwa zrówna nas z ziemią.

Dzięki za dobry artykuł.

    Champ w dniu 8 styczeń 2017o04:12 Odpowiedz

    Short, sweet, to the point, FRtEaex-cEly as information should be!

    Micheal w dniu 9 styczeń 2017o06:53 Odpowiedz

    Wonderful exaolnptian of facts available here.

Mój Nick to Dick w dniu 11 styczeń 2020o21:47 Odpowiedz

Rządy nie drukują pieniędzy już od bardzo dawna. Ta kompetencja została przekazana bankom centralnym, od tego czasu (mowa o latach 30. XX wieku), rządy mogą jedynie pobierać podatki, prowadzić własną działalność gospodarczą (np. przez spółki skarbu państwa) i POŻYCZAĆ pieniądze. Jest to jedno z najważniejszych założeń neoklasycznej szkoły ekonomii, miało zabezpieczyć przed nadmierną kreacją pieniądza i inflacją. Oczywiście niewiele to pomogło, a przy okazji rozpoczęło proces zadłużania na potęgę.

Dodaj komentarz


*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress