Stara Prawda - strona główna

STARA PRAWDA - blog autorski

"Nie sądźcie, że przyszedłem nieść pokój po ziemi. Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz. Przyszedłem bowiem przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce, a synową jej teściowej; bo wrogami człowieka mieszkańcy jego domu" (Mt 10,34-36).
Kto słyszał o Hołdzie Ruskim? Część osób pewnie poprawi mnie pytając o Hołd Pruski, ale niesłusznie. Dziś mało kto pamięta, że nie tylko zachodni sąsiedzi [...]
Hołd Ruski

Komentarze:

sławomir zimnicki w dniu 27 lipiec 2015o21:50 Odpowiedz

a gdzie nasi historycy. książki do historii trzeba napisać od nowa, to nie jedyny fałsz
.

Bohdan Kiełbasa Prezes Honorowy Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki w dniu 14 styczeń 2016o17:45 Odpowiedz

Dawna Żółkiew a od 1702 roku nosząca nazwę Żółkiewka jest gniazdem rodowym słynnego rodu Żółkiewskich, którego najsłynniejszym bohaterem jest Hetman Wielki Koronny Stanisław Żółkiewski. Do bardzo ciekawego artykułu przedstawiającego niezaprzeczalne fakty historyczne, pragnę jednocześnie dodać. Tak wielki nasz bohater narodowy, pogromca Rosjan pod Kłuszynem, jedyny w historii zdobywca Moskwy i doprowadzający cara Wasyla IV Szujskiego z braćmi do złożenia hołdu królowi polskiemu, dotychczas nie doczekał się upamiętnienia jego zasług. Jedynie w Bierezowce (aktualnie w Mołdawii) , w miejscu jego bohaterskiej śmierci żona Regina wspólnie z synem Janem zbudowali znacznych rozmiarów pomnik ( obelisk na kurhanie), który w 1868 r. był całkowicie zburzony. Odbudowany przez Polaków w 1912 r. W Polsce, jedynie w Krakowie w ogródku jordanowskim (placu zabaw dla przedszkolaków), w alei bohaterów narodowych znajduje się jego skromne popiersie.
Okazały pomnik na Placu Czerwonym w Moskwie wystawili natomiast Rosjanie na cześć wypędzenia Polaków z Moskwy, przyjmując to wydarzenie na święto narodowe, jako Dzień Jedności Narodowej. Mimo woli potwierdzając fakty historycznych wydarzeń.
Zbliża się 400 – rocznica nadania Stanisławowi Żółkiewskiemu buławy hetmańskiej (w 1618 roku) oraz w 2020 roku taka sama rocznica jego bohaterskiej śmierci. Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki podjęło inicjatywę wystąpienia do centralnych władz Polski ogłoszenia jednej z tych dat „Rokiem Żółkiewskiego” i upamiętnienia zasług naszego bohatera wystawieniem pomnika wdzięczności na centralnym placu (dawnym rynku) w Żółkiewce.

Dodaj komentarz


*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress