Stara Prawda - strona główna

STARA PRAWDA - blog autorski

"Nie sądźcie, że przyszedłem nieść pokój po ziemi. Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz. Przyszedłem bowiem przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce, a synową jej teściowej; bo wrogami człowieka mieszkańcy jego domu" (Mt 10,34-36).
W odpowiedzi na wypowiedź prof. Moniki Płatek (25.09.2014): Nie mówiłam do posłanki Beaty Kempy, że wszystko do czego się nadaje to rodzenie dzieci. To [...]
Przeciw zniesławieniu św. Tomasza z Akwinu

Komentarze:

Mildred w dniu 8 stycznia 2017o06:51 Odpowiedz

I just happened onto your blog – not exactly sure from where – it’s lovely – i had to comment on this post on Michael – so true – your words – in the end it’s the music th&t7#821a;s the legacymy son just finished kindergarten too. such a sweet lovely time.hope your summer is lovely.

Zwykły w dniu 26 grudnia 2019o11:56 Odpowiedz

Kult Maryii powstał późnej, a i tak to nie jest żaden argument! Święty napisał to co napisał i mówienie że co innego miał na myśli, albo że to wyrwane z kontekstu to przypomina argumenty nędznych polityków czy biskupów którzy cos chlapną a potem mówią że to nieprawda bo wyrwane z kontekstu!

„Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.”
św. Tomasz z Akwinu

„Kobiety są błędem natury… z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu… są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny… Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.”
św. Tomasz z Akwinu

„Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych”
św. Tomasz z Akwinu

Nie bądź zwykły w dniu 28 stycznia 2020o13:07 Odpowiedz

Drogi Przedmówco!
Sprawdzaj źródła! Czy przez chwilę zastanowiłeś się, skąd pochodzą słowa św. Tomasza z Akwinu? Ja zadałam sobie trochę trudu. Nigdzie na żadnej stronie nie ma podanych źródeł owych rewelacji… Dlaczego tak wiele macie nienawiści w sobie że Wam rozum odbiera i wierzycie w każdą głupotę znalezioną w internecie. A to podobno wierzący w Boga nie mają racjonalizmu.

Tu macie to co faktycznie jest spisane z podaniem źródła i trzeba mieć naprawdę problem z czytaniem ze zrozumieniem, żeby nie zauważyć, że w sowim wywodzie św. Tomasz cytuje i komentuje słowa Arystotelesa, nie ma też nigdzie zaznaczone, że się zgadza z myśleniem Arystotelesa:
„Zdaniem Filozofa [Arystoteles]: „Kobieta Jest to mężczyzna niewydarzony”. Lecz w pierwszym ustanowieniu rzeczy nic nie powinno być niewydarzone i niedoszłe. A więc w owym pierwszym ustanowieniu rzeczy kobieta nie powinna być powołana do bytu. Według filozofa[Arystoteles] odniesieniu do natury partykularnej kobieta jest czymś niedoszłym i niewydarzonym. Czemu? Bo tkwiąca w nasieniu siła czynna zmierza do utworzenia czegoś doskonałego: podobnego do siebie co do płci męskiej. A że rodzi się kobieta, dzieje się to albo z powodu słabości siły czynnej, albo z powodu jakiejś niedyspozycji materii, albo też spowodowało to coś z zewnątrz, np. wiatry południowe, o których [Filozof] pisze, że są wilgotne. Natomiast w odniesieniu do natury powszechnej kobieta nie jest czymś niewydarzonym, ale z zamierzenia natury jest przeznaczona do dzieła rodzenia. A to zamierzenie natury powszechnej zależy od Boga, który jest powszechnym twórcą natury. I dlatego, ustanawiając naturę, powołał do bytu nie tylko mężczyznę, ale i kobietę”
Tomasz z Akwinu, Summa Teologiczna, Człowiek, Q92, Art 1

  kder w dniu 3 września 2020o23:18 Odpowiedz

  Drogi Przedmówco, nie do końca masz rację.
  To że kobieta „jest czymś niedoszłym i niewydarzonym” (wg. natury partykularnej) to nie cytat Arystotelesa, ale zdanie Tomasza z Akwinu.
  W tekście Sumy Teologicznej nie ma podanego przed ciebie wtrącenia „Według filozofa[Arystoteles]” odniesieniu do natury partykularnej …

  Tu jest więcej na ten temat
  http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=11251

Dodaj komentarz


*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress